background

Akıllı Mide Balonu

Yutulabilir Mide Balonu Obezite Cerrahisinde kullanılan Anestezi ve cerrahi işlem gerektirmeden mideye takılabilen yeni teknoloji mide balonu çeşididir.

Yutulabilir Mide Balonu Obezite Cerrahisinde kullanılan Anestezi ve cerrahi işlem gerektirmeden mideye takılabilen yeni teknoloji mide balonu çeşididir. Diğer mide balonu yönteminden en önemli farkı endoskopi ve anestezi gerektirmeden uygulanmasıdır.

Yutulabilir Mide balonu VKİ 25 üzeri olan kişilerde, obezite ameliyatlarında cerrahi işlemlerden çekinen kişilerde, anestezi ve endoskopi korkusu olan kişilerde ve vki 40 üzeri olan Morbid obezlerde cerrahi obezite ameliyatı öncesi kilo verilmesi amacı ile uygulanmaktadır. Etki açısından normal mide balonu ile arasında bir fark yoktur.


Yutulabilir Mide balonu Nasıl uygulanır?

Hasta bir ucuna ince hortum takılı Büyük bir hap şeklinde olan elipse mide balonunu az miktarda su ile yutar. Sonrasında Röntgen aracılığı ile yutulan cismin mideye ulaştığı kontrol edilir. Yutulan cisim mideye ulaştığında dışardaki ince hortum aracılığı ile şişirilir balon halini alır ve balon ile hortum arasındaki bağlantı koparılarak balon mide içerisine bırakılır. Bu şekilde midede sürekli bir tokluk hissi yaratılmış olur. İşlemden 2 saat sonra hasta taburcu edilir.

Elipse mide balonu vücutta 4-6 ay arası kalabilir sonrasında midede çözünerek dışkı yolu ile vücuttan atılır. Kısa sürede hastalarda kilo verimi sağlansada beslenme alışkanlıkları değişmediği sürece balon çıkarıldıktan sonra tekrar kilo alımı görülmektedir.


Yutulabilir Mide balonunun avantajları

Anestezi kullanılmaması

endoskopi yapılmaması

Komplikasyon oranının çok düşük olması

Zamanı dolduğundan kendiliğinden eriyerek bağırsak yolu ile vücuttan atılması


Mide balonu ve Elipse mide balonu sonrası beslenme Nasıl olmalıdır?

Mide balonu takıldıktan 1,5 2 saat sonra mide, balonu sindirmeye çalışacağı için kişilerin ağrı eşiğine bağlı olarak kusma, mide bulantısı, kramp görülebilmektedir. Öğünlerde porsiyonları ayarlamamnın tek yolu ise kişi doyduğunu hiisettiği an yemeyi bırakmalıdır, kesinlikle daha fazla yemek için mide zorlanmamalıdır aksi halde mide bulantısı kusma yaşanabilir.

Asitli ve gazlı içecekler mide genişlemesine ve mide rahatsızlıklarına sebep olduğundan tüketmekten kaçınılmalıdır. Rafine şeker içeren gıdalardan, tatlılardan, alkolden, sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durulmalıdır. Katı sıvı ayrımına dikkat edilmesi gerekmektedir.Yemeklerden 30 dakika önce veya 30 dakika sonra sıvı tüketilebilir. katı sıvı aynı anda tüketilmesi mideyi genişletir, mide hacmi küçük olduğundan ilk protein açısından yüksek içerikli yiyecekler tercih edilmeli sıvı gıdalar ile mide doldurulmamalıdır.

İlk 5 gün sıvı beslenme, şekersiz tanesiz komposta, et-balık-tavuk suları, kemik suları, laktazsuz süt, laktozsuz ayran, proteini artırılmış süt tercih edilebilir.

 5-10 gün arası püre beslenme, çatalla ezilmiş haşlanmış yumurta, ezilmiş peynir, blenderize esilmiş sebze yemekleri, kıvamlı tavuk balık ve et sulu yemekler tercih edilebilir.

 10 gün sonrasında ise katı beslenmeye geçilir. Bu dönemde proteinden zengin, yağ ve karbonhidrattan olabildiğince uzak durarak az az sık sık yemeye dikkat edilmelidir.

Neler Yapıyoruz?

OBEZİTE CERRAHİSİ (TÜP MİDE AMELİYATI)

Vücuttaki yağ dokusunun fazlalaşmasıyla ortaya çıkan ve kişinin sağlık problemleri yaşayarak hastalıklara yakalanmasına neden olan rahatsızlığa obezite denmektedir.

ŞEKER HASTALIĞI AMELİYATI (TİP2 DİYABET)

Şeker hastalığı ameliyatı kişinin şeker hastalığını kontrol etmekte zorlandığı ve insülin tedavisine rağmen şekeri yüksek çıkan kişilerde oldukça yararlıdır.

Mide Balonu

Mide balonu kişinin endoskopiye benzer bir yolla midesine sönmüş balonu koyarak şişirilip, bu balonun midede yer kaplamasıdır. Mide balonu günümüzde en kolay zayıflama yöntemlerinden biridir.

REVİZYON CERRAHİSİ

Obezite ameliyatlarının tamamında düşük de olsa tekrar kilo alma ihtimali vardır. Bu hastalara ikinci bir cerrahi işlem uygulanarak tekrar aldılarsa aldıkları kiloyu vermeleri, kilo vermeleri durmuşsa tekrar kilo vermenin başlaması sağlanabilir.

Değişimler

Kısa sürede sağlığına kavuşan hastalarımızı inceleyin