background

Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopik cerrahi ile yapılacak ameliyat öncesinde hasta, genel anesteziyle uyutulur.

Laparoskopik cerrahi ile yapılacak ameliyat öncesinde hasta, genel anesteziyle uyutulur.

Operasyon, karnın alt kısmından yapılan bir kesiyle başlar. Hekimin müdahale edeceği bölgeyi monitörden rahatça görebilmesi için açılan kesiden öncelikle karbondioksit gazı verilir.

Batına verilen kokusuz ve renksiz nitelikteki karbondioksit gazı, hastanın batın bölgesinin şişmesini sağlar. Böylece karnın iç bölgesi genişler ve müdahale alanı rahat bir şekilde görülebilir.

Operasyon sonrasında bir kısmı vücut tarafından emilerek atılan karbondioksit gazı ile hastanın karın bölgesinin şişirilmesinin ardından trokar tüpü ile giriş yapılır. Trokar tüpü içerisinden geçirilen laparoskop sayesinde bölge monitörden izlenebilir.

Ameliyat edilecek bölgeye bağlı olarak 0,5 ila 1 cm çapında 2 ya da 3 kesi daha açılarak bu bölgelere de trokar tüpleri yerleştirilir. Bu tüplerin içlerinden de laparoskopik cerrahi sırasında kullanılacak özel el aletleri ile batın bölgesine girilir.

Cerrahi girişimin tamamlanmasının ardından tüm aletler ve trokar tüpleri çekilir. Karbondioksit gazı boşaltılır ve kesi bölgeleri dikilerek operasyon tamamlanır.

Vakaların tanıları için yalnızca optik görüntüleyicinin sokulması yeterli olurken bazılarında laparoskopik el aletleri de kullanılabilir.


Laparoskopik cerrahinin en büyük avantajlarından biri, kesi bölgesinin küçük olmasıdır. Bu durum operasyon sonrasında hastanın hızla iyileşmesini ve karın içi yapışıklık miktarının açık ameliyatlara kıyasla az olmasını sağlar.

Ameliyat sonrasında hastanın daha az acı ve ağrı duymasını sağlayan laparoskopik cerrahi sayesinde kişi, iyileşme sürecinde daha az ağrı kesici ilaç kullanır.

Laparoskopik cerrahi operasyonu sonrasında kişi, kısa sürede taburcu olur ve gündelik yaşamına daha hızlı döner.

Kesi boyutu, estetik açıdan problem oluşturmayacak küçüktür. Var olan kesi izleri birkaç yıl içinde neredeyse görünmeyecek düzeye gelir.

Laparoskopik cerrahinin bir diğer önemli avantajı da kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonların açık ameliyatlara göre az olmasıdır.

Neler Yapıyoruz?

OBEZİTE CERRAHİSİ (TÜP MİDE AMELİYATI)

Vücuttaki yağ dokusunun fazlalaşmasıyla ortaya çıkan ve kişinin sağlık problemleri yaşayarak hastalıklara yakalanmasına neden olan rahatsızlığa obezite denmektedir.

ŞEKER HASTALIĞI AMELİYATI (TİP2 DİYABET)

Şeker hastalığı ameliyatı kişinin şeker hastalığını kontrol etmekte zorlandığı ve insülin tedavisine rağmen şekeri yüksek çıkan kişilerde oldukça yararlıdır.

Mide Balonu

Mide balonu kişinin endoskopiye benzer bir yolla midesine sönmüş balonu koyarak şişirilip, bu balonun midede yer kaplamasıdır. Mide balonu günümüzde en kolay zayıflama yöntemlerinden biridir.

REVİZYON CERRAHİSİ

Obezite ameliyatlarının tamamında düşük de olsa tekrar kilo alma ihtimali vardır. Bu hastalara ikinci bir cerrahi işlem uygulanarak tekrar aldılarsa aldıkları kiloyu vermeleri, kilo vermeleri durmuşsa tekrar kilo vermenin başlaması sağlanabilir.

Değişimler

Kısa sürede sağlığına kavuşan hastalarımızı inceleyin