background

Mide Balonu

Mide Balonu obezite tedavisinde kullanılan, cerrahi bir yöntem gerektirmeyen sadece endoskopi yardımı ile hastaya hafif anestezi verilerek uygulanan bir yöntemdir.

Mide Balonu obezite tedavisinde kullanılan, cerrahi bir yöntem gerektirmeyen sadece endoskopi yardımı ile hastaya hafif anestezi verilerek uygulanan bir yöntemdir. Zayıflamak isteyip, mide ameliyatı olmak istemeyen hastalarda kısa sürede kilo verimi yaşatan bir alternatiftir.

VKİ 25 ve üzeri olan kişilerde uygulanmak üzere 6 aylık ve 12 aylık iki çeşit mide balonu mevcuttur. Verilecek kilo oranına göre kaç aylık olacağı hekim tarafından karar verilir. Mide balonu 6-12 ay arasında ortalama 10-25 kg verilmesini sağlamaktadır. Kısa sürede hastalarda kilo verimi sağlansada beslenme alışkanlıkları değişmediği sürece balon çıkarıldıktan sonra tekrar kilo alımı görülmektedir.


Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Balonun endoskopi yöntemi ile mideye yerleştirilme işlemi yaklaşık 10-15 dk sürmektedir. Mideye yerleştirilen balon hastanın kg oranına göre şişirilir. Bu şekilde Midede sürekli bir tokluk hissi yaratılmış olur. Hasta bu süre içerisinde yapılan işlemi hatırlamamakta ve ağrı hissetmemektedir.  Hastalarımız Uygulama sonrası 2 -3 saat hastanede kalır sonrasında ise taburcu olmaktadır.

Mide balonu Takıldıktan sonraki süreçte süresi dolan balon tekrar endoskopi yöntemi ile çıkarılmaktadır.

Balonlar 6 aylık ya da 1 yıllık oluyor. Belirlenen sürenin sonunda balon yine endoskopik yöntemle çıkarılıyor. Son yıllarda akıllı balonlar da üretildi. Hasta geliyor, kapsül şeklindeki balonu suyla yutuyor. Yuttuktan sonra radyolojik yöntemle balonun nerede olduğunu tespit ediyoruz. Kapsülün yanında bir kanül var, onu oradan şişiriyoruz. 4 aydan sonra balon kendi kendine eriyor.

Bu operasyon obez olmayan ama kilosu fazla olan kişiler için uygun. Tabii ülser, reflü hastası olmaması şartıyla. Eğer hasta mide balonuna uygunsa endoskopi yoluyla hastanın midesine giriyoruz; silikondan yapılmış, 600-700 cc hacmi olan bir balonu mideye yerleştirip orada şişiriyoruz. Balonların boyutunu hastanın boyuna ve kilosuna göre ayarlıyoruz. Operasyon 10 ile 15 dakikamızı alıyor. 2 saat sonra da hasta taburcu oluyor. Mide balonu mideyi doldurduğu için hacminin küçülmesini sağlıyor. Tokluk hissi veriyor, hasta diyetle birlikte kilo vermeye başlıyor.

Neler Yapıyoruz?

OBEZİTE CERRAHİSİ (TÜP MİDE AMELİYATI)

Vücuttaki yağ dokusunun fazlalaşmasıyla ortaya çıkan ve kişinin sağlık problemleri yaşayarak hastalıklara yakalanmasına neden olan rahatsızlığa obezite denmektedir.

ŞEKER HASTALIĞI AMELİYATI (TİP2 DİYABET)

Şeker hastalığı ameliyatı kişinin şeker hastalığını kontrol etmekte zorlandığı ve insülin tedavisine rağmen şekeri yüksek çıkan kişilerde oldukça yararlıdır.

Mide Balonu

Mide balonu kişinin endoskopiye benzer bir yolla midesine sönmüş balonu koyarak şişirilip, bu balonun midede yer kaplamasıdır. Mide balonu günümüzde en kolay zayıflama yöntemlerinden biridir.

REVİZYON CERRAHİSİ

Obezite ameliyatlarının tamamında düşük de olsa tekrar kilo alma ihtimali vardır. Bu hastalara ikinci bir cerrahi işlem uygulanarak tekrar aldılarsa aldıkları kiloyu vermeleri, kilo vermeleri durmuşsa tekrar kilo vermenin başlaması sağlanabilir.

Değişimler

Kısa sürede sağlığına kavuşan hastalarımızı inceleyin