Obezite Tedavi Yöntemleri

Obezite Tedavi Yöntemleri

Beslenme (Diyet) Tedavisi: Bireyin VKİ uygun olan kiloya indirilmesi amacıyla kişiye özel sağlıklı bir beslenme programı verilir. Kişiye özel diyet programı burda çok önemlidir. Çünkü hastanın hem birçok sağlık sorunu olabilecekken aynı zamanda obeziteden kaynaklı da hastalıkları çıkabilmektedir. Hastaya bazı tetkitlerin yapılmasının ardından beslenme programı oluşturulmaktadır. Bu tetkitlerin sonucunda kullanılması gereken ilaçlar olabilmekte veya eksik olan vitaminler takviye edilebilmektedir. Birey öncelikle davranışsal olarak sağlıklı beslenme düzenine geçmeye karar vermelidir. Ardından kişiye özel hazırlanan bu diyet listesi eksiksiz bir şekilde egzersizin de takviyesiyle uygulanmalıdır. Örneğin yapılan bir cerrahi müdahalenin de olumlu sonuç vermesi için beslenme ile desteklenmesi gerekmektedir.

Egzersiz Tedavisi: Obezite tedavisinde beslenme ve egzersiz programı birlikte yürütülmektedir. Bireyin sağlığını etkilemeyecek şekilde egzersiz programı oluşturulmalıdır. Bireyin yaşadığı farklı sağlık sorunları olabilmekte. Sağlığını farklı bir yönde olumsuz etkilememek için önce sağlık kontrolü yapılmalı ve buna uygun olarak bir egzersiz programı hazırlanmaktadır. Egzersiz programı tek başına yeterli değildir ve aynı zamanda beslenme ile desteklenmelidir.

Davranış Değişikliği Tedavisi: Kilo alımına neden olan fazla yemek yeme ve fiziksel aktivite yetersizliği gibi olumsuz davranışları olumlu yönde değiştirmeyi veya azaltmayı hedeflemektedir. Obezite hastası birey davranışsal olarak yemek yeme düzenini değiştirmediği sürece uygulanan beslenme, egzersiz programları veya yapılacak cerrahi tedavilerin hiçbiri olumlu sonuç vermeyebilir.

Farmakolojik Tedavi: Obezitede kullanılan ilaçlar hafif ve orta dereceli hastalarda kullanılmamaktadır. Sadece ilaç tedavisi yeterli kalmayarak aynı zamanda beslenme ve egzersiz tedavisi de uygulanmalıdır.

Cerrahi Tedavi: Cerrahi tedavi ikiye ayrılmaktadır. Besinlerle alınan enerjinin azaltılmasına yönelik bariyatrik cerrahide hedef; besinlerin gastrointestinal sistemde emilimlerini azaltmaktır. Bu amaçla kullanılan yöntemler; tüp mide, mini/gastrik bypass, gastroplasti, mide kelepçesi, gastrik balon vb.dir. Rekonstrüktif cerrahide ise amaç vücudun çeşitli bölgelerinde lokalize olmuş yağların alınması. Ama bu işlemden sonra beslenme ve egzersizle desteklenmezse yağlanma tekrar gerçekleşebilir.

Takip Edin
avatar
Op. Dr. İmad SALİH

Op. Dr. Imad Salih 1973 yılında Musul’da doğdu. Eğitim hayatının tamamını Musul’da tamamladı. Çalışma hayatına Musul’da başlayan Imad Salih, 2015 yılında Türkiye’de çalışma hayatına devam etmek üzere yerleşti.

Sizde Yorumunuzu Yazabilirsiniz