background

Revizyon Cerrahisi

Revizyon Cerrahisi herhangi bir ameliyatın hastaya bağlı veya teknik problemlerden dolayı gerekli sonucu vermememsinden dolayı yapılan ikinci ameliyattır.

Revizyon Cerrahisi herhangi bir ameliyatın hastaya bağlı veya teknik problemlerden dolayı gerekli sonucu vermememsinden dolayı yapılan ikinci ameliyattır.

Obezite ameliyatlarında operasyonun gereken şekilde yapılmamış olması, tam tecrübe edinmemiş cerrah ya da yeterli kilo kaybı sağlanmamış olması sonucu revizyon cerrahisine başvurulabilir.

Örneğin hasta 1-1.5 yılda gereken kilonun %50 si ya da tamamını verememiş ise tam olarak kilo verimi sağlayamayarak tekrar kilo alımı başlamışssa ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanamamış ise ya da önceki operasyonu gerektiği şekilde yapılmadıysa revizyon cerrahisi yapılabilir.

Geçirilen obezite ameliyatları sonucu en dikkat edilmesi gereken şey beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ve sağlıklı beslenmeye uyum sağlamaktır. Bu uyumu sağlayamayan hastalar yeterli kilo veremez, hatta kilo alabilir. Yeme bozukluğunun önüne geçemeyen hastalar psikiyatri desteği almalıdır.


Mide küçültme ameliyatı (sleeve Gastrektomi): Re- Sleeve Gastrektomi yani daha küçük bir mide hacmine veya By-pass türü operasyonlara,

By-pass türü ameliyatlar: Roux-N Y Gastrik By-pass veya Duodenal Switch gibi bir çok ameliyat türüne çevrilebilir.


Unutulmamalıdır ki revizyon cerrahinin ( ikinci ameliyatın ) komplikasyonları ilk ameliyattan daha fazla olabileceği için, hasta  birinci ameliyattan daha sıkı bir tetkikten geçirilmektedir. Revizyon ameliyatının süresi ise yaklaşık 2 saattir. Hastalar 3 gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir, normal yaşantılarına dönmeleri ise ilk ameliyat ile aynı sürededir.

Neler Yapıyoruz?

OBEZİTE CERRAHİSİ (TÜP MİDE AMELİYATI)

Vücuttaki yağ dokusunun fazlalaşmasıyla ortaya çıkan ve kişinin sağlık problemleri yaşayarak hastalıklara yakalanmasına neden olan rahatsızlığa obezite denmektedir.

ŞEKER HASTALIĞI AMELİYATI (TİP2 DİYABET)

Şeker hastalığı ameliyatı kişinin şeker hastalığını kontrol etmekte zorlandığı ve insülin tedavisine rağmen şekeri yüksek çıkan kişilerde oldukça yararlıdır.

Mide Balonu

Mide balonu kişinin endoskopiye benzer bir yolla midesine sönmüş balonu koyarak şişirilip, bu balonun midede yer kaplamasıdır. Mide balonu günümüzde en kolay zayıflama yöntemlerinden biridir.

REVİZYON CERRAHİSİ

Obezite ameliyatlarının tamamında düşük de olsa tekrar kilo alma ihtimali vardır. Bu hastalara ikinci bir cerrahi işlem uygulanarak tekrar aldılarsa aldıkları kiloyu vermeleri, kilo vermeleri durmuşsa tekrar kilo vermenin başlaması sağlanabilir.

Değişimler

Kısa sürede sağlığına kavuşan hastalarımızı inceleyin