background

Tüp Mide Ameliyat Süreci

Tüp mide Ameliyatı öncesi hastalarımız aşağıdaki sağlık kontrollerinden geçmektedir. 

Tüp mide Ameliyatı öncesi hastalarımız aşağıdaki sağlık kontrollerinden geçmektedir. 

Kan Tahlilleri

EKG

Üst Batın Ultrasonu

Akciğer filmi

Diyetisyen Muayenesi

Anestezi Muayenesi

Genel Cerrah Muayenesi

İhtiyaç halinde diğer branş doktorları muayenesi

Endoskopi

Yapılan kontroller sonucu ameliyat olmaya engel bir sağlık problemine rastlanılmazsa belirlenen gün ve saatte ameliyat gerçekleşir.

Mide küçültme ameliyatları kapalı (laparoskopik) yöntem ile yapılmaktadır.

Operasyon öncesi Endoskopi ile midenin son durumu kontrol edilir.

Karın yüzeyinde 3-4 delik açılır. Bu deliklerden trokar adı verilen aletler ile girilir.

Operasyon esnasında ağız yolu ile mide içerisine yerleştirilen bir tüp klavuzluğunda midenin açlık hormonu salgılayan fundus bölgesi dahil olmak üzere Yaklaşık %80 i tek kullanımlık stapler (zımba) yardımı ile aynı anda otomatik kesilip zımbalanarak bölünüp çıkarılır.

Kalan midenin hacmi yaklaşık 150-200 ml dir.

Ameliyat genel anestezi altında yaklaşık 40 dk sürmektedir. Ameliyat sonlandırılmadan hastanın midesine yerleştirilen ince bir boru yardımı ile mide içerisine metilen mavisi olarak bilinen mavi sıvı verilerek dikiş hatları kontrol edilir.

Ameliyat bitiminde hastanın ameliyat bölgesinde oluşabilecek kirli kan ve sonraki kaçak kontrolü için dren takılmaktadır.

Açılan deliklere atılan estetik dikişler ile ameliyat sonlandırılır.

Neler Yapıyoruz?

OBEZİTE CERRAHİSİ (TÜP MİDE AMELİYATI)

Vücuttaki yağ dokusunun fazlalaşmasıyla ortaya çıkan ve kişinin sağlık problemleri yaşayarak hastalıklara yakalanmasına neden olan rahatsızlığa obezite denmektedir.

ŞEKER HASTALIĞI AMELİYATI (TİP2 DİYABET)

Şeker hastalığı ameliyatı kişinin şeker hastalığını kontrol etmekte zorlandığı ve insülin tedavisine rağmen şekeri yüksek çıkan kişilerde oldukça yararlıdır.

Mide Balonu

Mide balonu kişinin endoskopiye benzer bir yolla midesine sönmüş balonu koyarak şişirilip, bu balonun midede yer kaplamasıdır. Mide balonu günümüzde en kolay zayıflama yöntemlerinden biridir.

REVİZYON CERRAHİSİ

Obezite ameliyatlarının tamamında düşük de olsa tekrar kilo alma ihtimali vardır. Bu hastalara ikinci bir cerrahi işlem uygulanarak tekrar aldılarsa aldıkları kiloyu vermeleri, kilo vermeleri durmuşsa tekrar kilo vermenin başlaması sağlanabilir.

Değişimler

Kısa sürede sağlığına kavuşan hastalarımızı inceleyin