background

Tüp Mide Diyeti

Ameliyat sonrası beslenmede ki amaç hızla kilo verirken yağ yakımı olması ve kas dokusunu korumaktır. Bu nedenle her öğünde öncelik protein olmalıdır.

Ameliyat sonrası beslenmede ki amaç hızla kilo verirken yağ yakımı olması ve kas dokusunu korumaktır. Bu nedenle her öğünde öncelik protein olmalıdır.

Mide bulantısı, kusma, tıkanma, erken doygunluk hissi gibi belirtilerin olmaması için yemek süreleri minimum 30-40 dk olmalıdır.

Hastalara 3 ana 3 ara öğün önerilmektedir.

Hastaların yaşadığı en büyük problem mide hacminin ameliyattan önceki gibi büyük sanmaları ve porsiyonları ayarlamada zorlanmalarıdır.

Ameliyat ile çıkarılan mide ile birlikte açlık hormonu salgılayan fundus da alındığından kişilerin açlık hissetmesede porsiyonların eskisi gibi yiyebileceğini sanması durumu zaman zaman görülebilir fakat Hastalarımız ameliyat sonrasındaki beslenme sürecine porsiyonlara çok kısa zamanda uyum sağlamaktadır. Yeni midenin hacmi ortalama 150-200 ml dir.

Mide hacminizin küçüldüğünü asla unutmayınız.

Alkol, Kola vb. Asitli içecekleri hayatınızdan çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Asitli içecekler, hem mide hacmini genişletir hem de ekstra şekerli ve kalorili olduğundan kilo alımına sebep olur.

Şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır.

Katı sıvı ayrımına herzaman dikkat edilmelidir.Katı ve sıvı tüketimi öğün aralarında en az 30 dk olmalıdır. (Örneğin su ile birlikte yemek yenmemelidir, yemek aralarında su içilmemelidir. Çorba içildikten 30 dk sonra diğer yemekler yenmelidir.). Her lokma en az 15 20 kere çiğnenmeli ve yavaş yenmelidir. Hızlı yenildiğinde kusma olabilir. 

Ameliyat sonrası kalan mide bir bebek gibi yiyeceklere alıştırılmalıdır.

Beslenme dönemi için Doktorun verdiği talimatların dışına çıkılmaması gerekir.

Bu dönemlerde yapılan Kaçamağın sonucu mide henüz her besine alışık olmadığı için malesef çok ağrılı ve psikolojik olarak yıpratıcı olacaktır.


Sıvı dönemi yaklaşık 2 hafta sürmektedir. Ameliyattan hemen sonraki Bu dönemde hastalar sadece sıvı gıdalar ile beslenmektedir. (et suları, süt, protein değeri yüksek içecekler v.b)

Püre Dönemi yaklaşık 2 hafta sürmektedir. Bu dönemde hastalar sıvıları tüketebildikleri gibi, sebzeleride püre haline getirerek tüketmelidir.

Önemli olan nokta katı sıvı ayrımı kuralına her dönemde olduğu gibi bu dönemde de uyulma zorunluluğudur.

Katı Dönemi Püre döneminden sonraki süreçtir. Hastalar tükettikleri yiyecekleri iyice çiğneyerek yutmalıdır.

Neler Yapıyoruz?

OBEZİTE CERRAHİSİ (TÜP MİDE AMELİYATI)

Vücuttaki yağ dokusunun fazlalaşmasıyla ortaya çıkan ve kişinin sağlık problemleri yaşayarak hastalıklara yakalanmasına neden olan rahatsızlığa obezite denmektedir.

ŞEKER HASTALIĞI AMELİYATI (TİP2 DİYABET)

Şeker hastalığı ameliyatı kişinin şeker hastalığını kontrol etmekte zorlandığı ve insülin tedavisine rağmen şekeri yüksek çıkan kişilerde oldukça yararlıdır.

Mide Balonu

Mide balonu kişinin endoskopiye benzer bir yolla midesine sönmüş balonu koyarak şişirilip, bu balonun midede yer kaplamasıdır. Mide balonu günümüzde en kolay zayıflama yöntemlerinden biridir.

REVİZYON CERRAHİSİ

Obezite ameliyatlarının tamamında düşük de olsa tekrar kilo alma ihtimali vardır. Bu hastalara ikinci bir cerrahi işlem uygulanarak tekrar aldılarsa aldıkları kiloyu vermeleri, kilo vermeleri durmuşsa tekrar kilo vermenin başlaması sağlanabilir.

Değişimler

Kısa sürede sağlığına kavuşan hastalarımızı inceleyin