background

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut Kitle İndeksi Vücudumuzdaki tahmini yağ oranını gösteren bir değerdir.

Vücut Kitle İndeksi Vücudumuzdaki tahmini yağ oranını gösteren bir değerdir.

Vücut kitle indeksi kişilerde aşırı kilonun saptanmasında, boy kilo oranının kontrolünde ve ideal kilonun tespitinde önemlidir.

Obeziteyi hesaplamak için Tüm dünyada Vücut Kitle İndeksi (VKİ) hesaplaması kullanılır. VKİ hesaplanmasında Kişinin kg cinsinden ağırlığının metre cinsinden boyunun  karesine bölünmesi ile hesaplanmaktadır. Yani kg/m2 olarak ifade edilir.

Vücut Kitle İndeksi (VKİ)= Vücut ağırlığı (kg) / Boy Uzunluğunun karesi (m2)


Örneğin 90 kilogram ağırlığı olan ve 155 mm boyu olan bir kişinin vki sini hesaplayalım.

90/1.552 yani 90/2.4025=37.4 dür ve obez olarak değerlendirilir.


VKİ hesaplanmasında Dünya Sağlık örgütünün obezite sınıflandırması temel alınır.


18.5-24.9 arası Normal kilolu

  25-29.9 arası fazla kilolu

  30-39.9 arası obez

40 ve üzeri olanlar Morbid obez olarak görülür.


Aşırı kilo kişilerde; diyabet, yüksek tansiyon, şeker, metabolik bozukluklar, uyku apnesi, karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıkları beraberinde getirir.

Ülkemizde obezite oranı %32, ciddi obezite oranı %18 civarındadır.

Bunun önüne geçebilmek için kişilerin beslenme ve yaşam tarzlarını değiştirerek spor ve sağlıklı beslenmeye yönelmeleri gerekmektedir.

Spor ve diyet uygulamalarında kişiler her zaman başarılı olamayabilirler bu noktada tüp mide ameliyatı olarakta bilinen obezite cerrahisine başvurulmalıdır.


Obezite ve metabolik cerrahi; kilo ile birlikte gelen yandaş hastalıkların önüne geçilmesinde en etkiliyöntem olarak kendini kanıtlamıştır.

Neler Yapıyoruz?

OBEZİTE CERRAHİSİ (TÜP MİDE AMELİYATI)

Vücuttaki yağ dokusunun fazlalaşmasıyla ortaya çıkan ve kişinin sağlık problemleri yaşayarak hastalıklara yakalanmasına neden olan rahatsızlığa obezite denmektedir.

ŞEKER HASTALIĞI AMELİYATI (TİP2 DİYABET)

Şeker hastalığı ameliyatı kişinin şeker hastalığını kontrol etmekte zorlandığı ve insülin tedavisine rağmen şekeri yüksek çıkan kişilerde oldukça yararlıdır.

Mide Balonu

Mide balonu kişinin endoskopiye benzer bir yolla midesine sönmüş balonu koyarak şişirilip, bu balonun midede yer kaplamasıdır. Mide balonu günümüzde en kolay zayıflama yöntemlerinden biridir.

REVİZYON CERRAHİSİ

Obezite ameliyatlarının tamamında düşük de olsa tekrar kilo alma ihtimali vardır. Bu hastalara ikinci bir cerrahi işlem uygulanarak tekrar aldılarsa aldıkları kiloyu vermeleri, kilo vermeleri durmuşsa tekrar kilo vermenin başlaması sağlanabilir.

Değişimler

Kısa sürede sağlığına kavuşan hastalarımızı inceleyin